A nyugati kultúrából eltűnt a polgári bátorság. Az egyéni jogok és jólét hajszolása felülírta a közösségi érdeket, s bár a szellem emberei hivatalosan szabadok, valójában az uralkodó hóbort foglyai. Nem én mondom, nem most. Szolzsenyicin mondta negyvenhat évvel ezelőtt.
Néhány hete ritkaságra bukkantam egy amerikai antikváriumban, alig vártam, hogy a Mandiner olvasóit is megismertethessem vele. Mire föl ez a különös lelkesedés?
Kevéssel azután, hogy 1973-ban az akkor már Nobel-díjas orosz író, Alekszandr Szolzsenyicin (1918–2008) A Gulag szigetvilág címmel közreadta a legújabb kori történelem talán legfontosabb művét a totalitarista terrorról, hazájában kapitalistának és imperialistának, fasisztának és sovinisztának bélyegezték. Még menekülnie sem kellett: maga a KGB-vezér szervezte meg a deportálását. Szolzsenyicin – német kitérővel – az Egyesült Államok északi részén, egy vermonti kisvárosban telepedett le. Öt esztendő telt el. Ha akarom, sok, ha akarom, kevés – a nagy politikai rendszerek valaha élt egyik legélesebb szemű elemzőjének éppen elég idő, hogy megértse és megfejtse a helyet, ahol befogadták.